StartupEdu
Future skills
Naučit se učit
#4 Jak se lépe učit? Strategie učení

Kterou ze strategií a metod zvolit?

Feynmanova metoda, paláce, vybavování, SQ3R strategie, prosté čtení nahlas, memorování a třeba myšlenkové mapy. Kterou z těch všech možných metod, technik a strategií zvolit?  Představte si, že se potřebujete naučit nová slovíčka do angličtiny, nebo třeba dokonale ovládnou vtípky k firemní prezentaci.

Cvičení: Jak se k tomu postavíte?

Vyberete Feynmanovu metodu, paměťové paláce, nebo memorování?

Anglická slovíčka? A co PR strategie?

V této situaci asi většina osob zvolí na první pohled možná méně efektivní metodu -  memorování. Když si budu anglická slovíčka, nebo vtípky pořád dokola říkat jako básničku, hrát neustále Duolingo, lepit kartičky po bytě, nebo pouštět anglické slovíčka ve sluchátkách, tak to svým způsobem bude efektivní, protože časem si slovíčka i vtípky zapamatuji (podobně jako texty oblíbených písní třeba). A teď si představte, že takovouhle metodu zvolíte na nějaký delší a ucelenější text.  Co takhle PR firemní strategie, nebo dokumentace ke kódu? Zní to banálně, ale zcela jistě zvolíme úplně jinou strategii učení se než memorování.

Kterou strategii vyberete teď?

Hint od Kamily: U složitých textů k učení používáme úplně jiné strategie. Jedná se o obecně pojmenované strategie elaborační a organizační - podporují myšlení při učení. Neučíme se texty nazpaměť, ale snažíme se je pochopit.

Od memorování k pochopení

A proč se vlastně složité texty a koncepty snažíme pochopit? abychom to mohli vysvětlit někomu jinému, abychom to mohli uvést na příkladech, abychom tu myšlenku mohli dále rozvíjet, abychom na tom mohli postavit některé naše další učení nebo další myšlenky. Mrkněme na všechny možné strategie trochu blíže…

Sign up for the newsletter and move forward!
© 2012 – 2025 StartupJobs.com s.r.o.