Typy paměti

Rozlišujeme paměť krátkodobou a dlouhodobou. V krátkodobé paměti uchováváme informaci krátce, jak už název napovídá - obvykle po dobu několika vteřin.  Dlouhodobá paměť nám umožňuje zapamatovat si informaci tak dobře, že si ji vybavíme i poté, co jsme na ni přestali myslet a zabývali se něčím jiným.

Při učení jde ale obvykle o tři věci:

A, chceme si něco dobře zapamatovat, B, chceme něčemu dobře porozumět C, chceme tak nějak obojí.

Hint od Kamily: Příklad s dětmi

Když dětem dáme úkol, ve kterém si mají zapamatovat nějaká fakta, třeba vyjmenovaná slova, tak pravděpodobně budou děti používat účinné strategie - třeba memorování, ale budou si jen trénovat paměť.  Když ale dětem dáme úkoly, kde budou muset opravdu přemýšlet, řešit nějaké problémy a znalosti aplikovat, tak budou muset mnohem víc zapojovat myšlení. Obdobně k učení přistupují dospělí. My už víme, že si nemusíme pamatovat všechno, protože si informace někde najdeme, ale musíme s nimi umět efektivně zacházet.

Cvičení: Vzpomenete si?!

Na úplném začátku tohohle Future skillu jsme zmínili citát jednoho slavného autora. Pamatujete si na jeho jméno? Autorství kolika zákonů robotiky se mu přisuzuje? A dokážete si jeho citát vybavit, případně parafrázovat?

Zapomínání

Pokud jste cvičení zvládli, gratulujeme!  Pokud ne, tady je cena útěchy v podobě Ebbinghausovy křivky zapomínání.

O křivce

Křivka znázorňuje, že k největší ztrátě informací dochází v prvních hodinách po získání informace a ukazuje ideální frekvenci opakování. Zatímco do jednoho dne je zapomínání rapidní, v dalších dnech už se víceméně ustálí.

Sign up for the newsletter and move forward!
© 2012 – 2025 StartupJobs.com s.r.o.